motive

Stropkovský jarmok bude na námestí a priľahlých uliciach

4. jún 2015

Stropkovský jarmok stiahnu na námestie a priľahlé ulice
STROPKOV (3. júna 2015) Zložitá dopravná situácia v Stropkove komplikuje aj prípravy na blížiaci sa 21. ročník obnoveného jarmoku. Aj keď najočakavánejšia akcia leta v meste sa uskutoční až v dňoch 31. júla až 2. augusta, intenzívne prípravy prebiehajú už od začiatku roka. V minulosti boli predajné stánky rozmiestnené po celej ulici Hlavnej a kultúrny program prebiehal na Námestí SNP. Tentoraz musia organizátori siahnuť po krízovom scenári - dočasnú uzávierku Hlavnej ulice, cesty I. triedy, kompetentné orgány nepovolia, preto bolo potrebné hľadať alternatívne riešenie. Navyše, v meste v súčasnosti prebiehajú aj rozsiahle stavebné práce súvisiace s rekonštrukciou kanalizácie, organizácia jarmoku tak bola ohrozená. Voľba napokon padla na Námestie SNP a ulice Cintorínska a Zámocká. „Centrum diania bude ako v minulosti na námestí, kde budú stánky s občerstvením, pódium umiestníme priamo nad fontánu. Ulička remesiel bude takisto bez zmien v mestskom parku, v prípade väčšieho počtu remeselných stánkov ich budú môcť jarmočníci nájsť aj pri kaštieli. Predajné stánky budú rozmiestnené po ulici Zámockej - od križovatky s Cintorínskou po parkovisko oproti Victorii a predajcom bude k dispozícii aj priestranstvo pred Okresným úradom s fontánou. Vzhľadom na obmedzený priestor bude k dispozícii asi o tretinu menej predajnej plochy ako na ulici Hlavnej. Mesto musí zákonite rátať aj s nižším výnosom z poplatkov za predajné miesta. Z bezpečnostných dôvodov bude prístup na námestie možný len cez vyhradené priechody a na výjazdoch na Hlavnú ulicu bude osadené bezpečnostné oplotenie," priblížil Ladislav Dubas z organizačného tímu jarmoku.
Kultúrny program začne ako obvykle v piatok popoludní. Prvý jarmočný deň a večer bude patriť predovšetkým folklóru a folkrockovým kapelám. Pre deti bude v parku pripravený cirkus jedného klauna v uličke remesiel. V Stropkove vystúpi aj medzinárodná formácia novej cirkusovej školy na Slovensku Skús cirkus, v ktorom sa predstaví bývalý člen svetoznámeho Cirque de soleil (Slnečného cirkusu) Juraj Benčík a jeho francúzsky kolega Guillaume Laconte. Hlavný večerný program odštartuje folklórny súbor Stropkovčan, s ktorým bude hosťovať Mária Mačošková. Vystrieda ich hudobno-zábavná skupina Ščamba. Korene slovenského folklóru pretvorené do moderného šatu populárnej hudby bude jarmočníkom prezentovať folkrocková kapela Hrdza. Záver večerného programu bude až do druhej rána patriť skupine Wendigo.
V sobotnom programe je okrem detských predstavení pripravený koncert ilavského Drístu, ktorý odohrá zmes ľudoviek v rockovej úprave. Organizátori sa tento rok rozhodli siahnuť aj po slovenskej hudobnej klasike v podaní kapely Lojzo. Po nich vystúpi bratislavská skupina The Cellmates. Formácia sa inšpiruje štýlmi rock and roll a rockabilly a má za sebou mnoho úspešných vystúpení po celej Európe, vrátane najväčších domácich festivalov ako Pohoda, Grape alebo Dobrý festival. Skupina je držiteľom špeciálnej Rockabilly Award z európskej súťaže kapiel Rockabilly Rumble v Nemecku. Záver jarmoku bude patriť diskotéke. Okrem hlavného programu je počas jarmočného víkendu pripravených aj množstvo kultúrnych i športových sprievodných podujatí. Jedným z nich bude jedinečná výstava stropkovských fotografov inštalovaná v uličke remesiel.

-msú-