motive

Aktuality

Už tradícia. Výstava fotografií v parku

Pri veľmi dobrej spolupráci s Klubom nezávislých fotografov v Stropkove už druhý rok počas stropkovského jarmoku sme spolupracovali na výstave starých a nových fotografii v mestskom parku. Toho roku bola téma: „Premeny mesta". My sme poskytli staré fotografie. Táto akcia má veľmi veľký ohlas a veľkú sledovanosť. Teším sa na nasledujúci ročník.

Retro výstava kuchynských násteniek

Mestské múzeum už má dosť veľkú zbierku kuchynských násteniek, ktoré už odchádzajú do zabudnutia. O pár rokov už nebudú známe. Preto sme sa rozhodli ich zozbierať a ponechať pre budúce generácie. Túto retro výstavu sme predstavili, aby sme pripomenuli starším ľudom ako bolo za ich mladosti. Pri ich spomienkach sa dozvedáme aj veľa nových veci.

Krempna v Poľsku hostí naše bábiky

Po rokoch dobrej spolupráce s múzeom v Krempnej v Poľsku sme pripravili výstavu našich krojovaných bábik v ich múzeu. Zámerom je reklama nášho múzea, aby potom poliaci, ktorí prechádzajú cez Stropkov sa zastavili v našom múzeu. Poliaci sú našimi častými návštevníkmi.
Pri otvorení výstavy bola to pekná akcia s veľkým záujmom a určite - ako reklama - nám prinesie svoje ovocie.

Otvorenie výstavy Soni Revickej v Poľsku

Mestské múzeum pripravilo prezentáciu výstavy o práci Soni Revickej v Afrike v múzeu Magurského národného parku v Krempnej v Poľsku. Bola tam úžasná atmosféra. Bolo cítiť úctu voči mladej žene, že svoje mladé roky darovala tým najbiednejším. Obdivovali jej odvahu a keď počúvali jej zážitky, hraničiace s veľkým nebezpečenstvom, nemo počúvali a vtedy to ticho malo zvláštnu chuť. Musím povedať, že tam som cítil, že títo ľudia ocenili jej prácu.

A tak sa mi žiada dodať: „Doma nikto nie je prorokom."

Som rád, že sa mi podarilo urobiť túto akciu, za čo veľmi ďakujem p. Jackovi Borkovi z MNP.

Pozývam stropkovčanov, aby sa šli pozrieť do Krempnej. Veď je to len 50 km zo Stropkova a deti môžu mať krásny výlet.

Vernisáž M. Wyžikowskej - Figura a J. Figuru

V našom múzeu a galérii vystavovalo mnoho maliarov, ale prvýkrát nám predstavila pani Magdaléna zaujímavú techniku, ktorou sa zaoberá a vylepšuje už mnoho rokov. Je to technika maľovanie na zamate. Pri tejto technike vzniká zaujímavý priestorový efekt. Rôzne farby nadobúdajú akoby iný význam.

Okrem toho predstavili aj olej, akryl a akvarel. Pán Jerzy má pekný cyklus miest. Jeho abstraktné obrazy vyžarujú teplo a pohodu.

Roman Presalovič

Sprístupnil svoju výstavu pod názvom „Bosk Čmeliaka". Má zaujímavú techniku jeho tvorby, ktorou predstavuje rôzne témy. Vždy je to akoby pravá a ľavá strana. Celá výstava je pripravená na obdobie jarmoku, kedy pozýva všetkých svojich priateľov a známych.

Folklórne slávnosti vo Vernári

Tohto roku vo Vernári na folklórnych slávnostiach boli prítomné aj naše bábiky. Keďže naša zbierka má už svoje meno na Slovensku aj v zahraničí, vernársky starosta si prial, aby sme tam realizovali počas týchto slávnostných dní výstavu našich bábik. Mala veľký úspech. Možno ešte niekedy o pár rokov znova.

Život okolo nás J. Šeršeň

Táto úspešná výstava bola znovu objavená a žiadaná do agentúry štátnej ochrany prírody v Prešove.
Jozef aj napriek svojmu hendikepu má veľké úspechy v celej Európe. Jeho úlovky sú zaradené do červenej knihy ohrozených živočíchov.

Nádherný dar

Juraj Švedlár pri návšteve nášho múzea sľúbil, že ak sa jeho dcéra rozhodne darovať svoju bábiku, tak mi ju raz donesie. A stalo sa. Dostal som najkrajší dar. Nádhernú a doposiaľ najväčšiu bábiku. Juraj a p. Radoslava Krafčíková - Švedlárová srdečne ĎAKUJEM za takýto nádherný dar.

Ukončenie folklórneho festivalu Krojované bábiky v Stropkove

Folklórny festival Krojované bábiky v Poprade a Kežmarku už tretí rok ma ukončenie v Stropkove vystúpením súborov v kultúrnom stredisku a umiestnením bábik v mestskom múzeu. Bol som potešený, že sa zúčastnil tohto ročníka okrem Juraja Švedlára aj Ladislav Havlík, ktorý bol pri zrode tejto akcie. Vysielanie RTVS je možne pozrieť na: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/10363/97287

RTVS v mestskom múzeu

V tomto roku je XX. ročník folklórneho festivalu Krojované bábiky v Poprade a v Kežmarku a III. ročník rozšírenia tejto akcie do mestského múzea v Stropkove. Z toho dôvodu RTVS pripravovala vysielanie na dvojke a časť z múzea urobila dokrutku v predstihu. Ďakujem p. redaktorke PeadDr. Silvii Košťovej o uprímny záujem o našu expozíciu.

RTVS vo Vyšnej Olšave

Slovenský rozhlas z Košíc, redakcia Regina, bol vo Vyšnej Olšave natáčať o živote, histórii a zvykoch v tejto dedine. Naše múzeum osobou Mgr. Katarínou Chvastašovou tam prispelo príspevkom o živote M. A. Baluďanského doma a v Petrohrade, kde bol prvým rektorom. Môžete si to vypočuť 26. júna na Regine v relácii pod názvom Zvony nad krajinou.

Vernisáž výstavy M. Burdzyho

Po rokoch dobrej spolupráce s BWA Krosno, hlavne s jeho pracovníkom Marekom Burdzym, sme pripravili jeho autorskú výstavu pod názvom: „ Krajina, ale nielen tá". Jeho priatelia, ktorí prišli na vernisáž, vytvorili krásnu atmosféru. Zároveň mnohí tu boli prvýkrát a tak si pozreli našu expozíciu, ktorá sa im veľmi páčila.

Jozef Šeršeň: „Život okolo nás“ v Prešove

Štátna ochrana prírody SR , regionálne centrum v Prešove v spolupráci s mestským múzeom otvorilo výstavu Jozefa Šeršeňa: „Život okolo nás", ktorá je v dispozícii nášho múzea a precestovala nielen po slovenskú ale aj poľskú.

Jozef prajem Ti veľa zdravia a mnoho dobrých úlovkov v ríši hmyzu.

Život vo východnej Afrike z pohľadu dobrovoľníčky Mgr. Soni Revickej

Pred 4 rokmi bola to veľmi úspešná výstava, preto sme sa rozhodli ju zopakovať. Ďalším dôvodom bol fakt, že Soňa ukončila misiu dobrovoľníčky po piatich rokoch práce v Afrike. Posledné roky bola v Etiópii a preto výstava je doplnená o predmety aj z tejto krajiny. Prajem jej, aby za tie roky samotárskej práce v „púšti", šťastie bolo naklonené na jej strane.

 

K stiahnutiu

Lalki świata

Dobrá spolupráca s múzeom v Krempnej priniesla na svet výstavu našich krojovaných bábik v Magurskom národnom parku. Otvorenie sa uskutočnilo 14. mája 2016. Na otvorení sa zúčastnili návštevníci z Krosna, Jasla ale aj z Krakova. Naše bábiky pútajú pozornosť aj v cudzine. Stropkov si robí meno aj v zahraničí.
Na základe rozhovorov predpokladám, že príde požiadavka vystavovať v Krakove.

Spomienka na M. Baluďanského

Vo Vyšnej Oľšave si chceli spomenúť na svojho veľkého rodáka a požiadali naše múzeum o prednášku na základnej škole. Prednášku sme zamerali detskému poslucháčovi formou videoprojekcie, kde sme použili prístupné fotografie. Deti boli veľmi dobrí poslucháči

Vernisáž Piotra Woroňca

Vedúcemu múzea sa znova podaril husársky kúsok. Dostal do Stropkova autora diel európskeho významu. Piotr Woroniec vystavoval v celej západnej Európe a v USA. Jeho diela sú výnimočné. Hostia vyjadrovali obdiv, alebo rozpaky. To znamená, že zapôsobil na každého. Sú to drevorezby, ktoré majú svoj výraz, svoj príbeh. Oplatí sa pozrieť. Nechá na každom stopu.

Ing. Andrej Nábožný

Beseda o práci Soni Revickej v Afrike

Na IV. ZŠ vo Svidníku, kde bola realizovaná výstava nášho múzea o Afrike od Soni Revickej, pani riaditeľka iniciovala besedu s autorkou. Pri tej príležitosti sme sa rozhodli so Soňou Revickou, že si dáme námahu a zoberieme so sebou aj africké veci a pár bábik, aby sme reprezentovali naše múzeum. Bola to pekná akcia, kde deti mali možnosť sa pýtať na veci, ktoré boli pre nich nepochopiteľné. Na záver Soňa ich obliekla do afrických šiat. Bolo to radosti.

Andrej Nábožný

Vernisáž rezbára Martina Iľova

Mestské múzeum 31.1.2016 otvorilo zaujímavú autorskú výstavu stropkovského amatérskeho rezbára Martina Iľova. Autor využíva nájdené kusy dreva a samorasty a do nich realizuje svoju predstavu. Na vernisáži sa zúčastnili aj dvaja rezbári z Poľska. Jeden, Jan Stachyrak už v Stropkove vystavoval a Piotr Woroniec, ktorý hodnotil prácu autora, vyzdvihol hlavne jeho veľkú predstavivosť.

„Bosý chlapec z Hradiska obúval Ameriku“ a „Otrhaný zdobil celebrity“

Po skoro dvojročnej práci na zdokumentovaní života pána Michala Hica z Hradiska je v múzeu nainštalovaná výstava o jeho živote a dosiahnutých výsledkov v Amerike. Veľmi zaujímavý životný príbeh. Poučný aj pre dnešnú dobu. Bol uznávaný ako najlepší odborník na výrobu luxusnej obuvi.
Zároveň v oblasti modelingu a hlavne v módnych doplnkoch udával trend v Amerike. Som veľmi rád, že sa podarilo otvorenie aj za účasti pána Hica. Môžem obrazne povedať, že to bolo za minútu dvanásť. Zároveň to bola jeho rehabilitácia.

Ing. Andrej Nábožný

Prázdninoví návštevníci

Zvedavá návštevníčka z Čiech

Cez prázdniny máme návštevníkov z rôznych miest Slovenska ale aj zo zahraničia. Boli tu zo Spojených štátov, Holandska, Indonézie, Poľska, Rakúska, Čiech, ap. Pripájam pár fotiek jednej návštevníčky z Čiech.

Otvorenie výstavy p. Vicovej

Vernisáž výstavy pani Vicovej „Moje svety"
Dcéra známeho prešovského karikaturistu otvárala výstavu obrazov pod názvom Moje svety. Pri tejto príležitosti sa zišli stropkovskí maliari, ktorí ju dobre poznajú. Rada zobrazuje ľudí, zvieratá a kvety ako ich vidí svojimi očami.

Naše bábiky v Smižanoch

Časť našej zbierky je v Smižanoch
Keďže naše múzeum už ma veľmi bohatú zbierku krojovaných bábik, jedná časť slúži ako putovná výstava a tak robí dobré meno múzeu a mestu. Keďže na takúto činnosť dal súhlas náš najväčší darca Stanislav Chvastaš, sú to hlavne jeho bábiky. Naša zbierka nemá obdobu na Slovensku.

Festival Krojovaných bábik z Popradu v Stropkove

Druhá časť festivalu Krojované bábiky
Už druhý rok v Stropkove sa uskutočnilo pokračovanie popradského folklórneho festivalu Krojované bábiky z kultúrnym programom, kde vystúpil aj súbor z Rumunska a odovzdávanie bábik do múzea. To všetko sa dialo pri tónoch ľudovej hudby z Popradu.

Mestské múzeum predstavuje úspechy Andreja Belovežčika v Prešove

Po fotografiách drevenej architektúry na Slovensku od Andreja Belovežčika Krajské múzeum v Prešove chcelo predstaviť samotného autora a hlavne jeho svetové úspechy. Preto následne nainštalovalo výber z jeho úspešných fotografií a jeho ocenenia.

Aj keď o sebe hovorí ako o nadšenom amatérovi bez profesionálnych ambícií, jeho tvorba však nenecháva ľahostajné odborné poroty doslova po celom svete. Jeho úspech spočíva v neopakova-teľnom uhle pohľadu. Do dnešného dňa ma 35 medaily z celého sveta.

Otvorenie výstavy v Krajskom múzeu v Prešove

V Krajskom múzeu v Prešove bola nainštalovaná naša veľmi úspešná výstava Drevená architektúra na Slovensku, ktorej autorom je Ing. Andrej Belovežčik PhD. Pri našej návšteve riaditeľ múzea Mgr. Adrián Lata hovoril o veľkom záujme ľudí o túto tému takto spracovanú.

Neznámy svet hmyzu

Po predstavení výstavy v mestskom múzeu, táto nastúpila svoju cestu za žiakmi. Bola na gymnáziu v Stropkove, je na ZŠ v Bukovciach a bude v Giraltovciach. Som veľmi rád, že mestské múzeum pomohlo odštartovať ďalšiu úspešnú výstavu zo Stropkova. Klub nezávislých fotografov začal svoju cestu úspešne, pretože výstava mala v múzeu veľký úspech a teraz je žiadaná.
Doposiaľ práca Andreja Belovežčíka bola korunovaná úspechom. Má už viac ako 30 medaily zo svetových výstav, výstava Drevená architektúra Slovenska vo fotografii bola na štyroch miestach.
Kolegovia z klubu poskytli krásne makro fotografie. Prajem veľa úspechov.
Ing. Andrej Nábožný

A. Belovežčík vystavuje v Korczyne

Mestské múzeum pri otváraní rekonštruovanej kúrie v Korczyne ponúklo výstavu drevenej architektúry na Slovensku od Ing. Andreja Belovežčíka z klubu nezávislých fotografov.
Táto výstava bola nainštalovaná s drevorezbami Jana Stachyraka z Korczyny.
Práve takýto pohľad sa páčil návštevníkom. Drevo nádherne spájalo fotografie a figurálnu rezbu.
Múzeum ma dobrého partnera v Klube nezávislých fotografov.

Ďalšia výstava nášho múzea vo Svidníku

Po prvej výstave v Obchodnej akadémii sme im ponúkli ďalšiu výstavu o Afrike od Soni Revickej, ktorá svoj život zasvätila pomoci slabým, deťom, chudobným. Je to výnimočná žena. Veď to čo už urobila v svojom mladom veku si zasluhuje uznanie. V tomto čase je v Iraku, kde pripravuje zriadenie nemocnice. Poprajme jej, nech sa jej darí a nech má veľa šťastia.
Aj táto výstava mala veľký úspech nielen u žiakov ale aj medzi učiteľmi.

Vernisáž výstavy Neznámy svet hmyzu

Prvý raz múzeúm zorganizovalo v spolupráci s Klubom nezávislých fotografov výstavu na spôsob burzy, kedy stropkovské školy si pozreli výstavu v múzeu a na vernisáži riaditelia okolitých škôl si ju objednali na určitý termín do školy. Vystava je tým výnimočná, že je to umelécka a zároveň náučná fotografia. Veľmi pútavý popis zabezpečil Jozef Šeršeň. Pán primátor tiež veľmi ocenil výsledok práce Klubu nezávislých fotografov v Stropkove.

Veľký záujem o svet hmyzu

Žiaci, ktorí už boli pozrieť výstavu fotográfií zo sveta hmyzu, boli nadšení a prejavovali veľký záujem o informácie, ktoré mohli získať na výstave. Autorom sa podarilo spojiť umenie dobrej fotografie s odovzdávaním zaujimavých vedomosti, ktoré popísal Jozef Šeršeň jeden z autorov.

Drevená architektúra Slovenska v OA Svidník

Mestské múzeum v spolupráci s Andrejom Belovežčíkom, novým fotoklubom v Stropkove a Dušanom Ignácom z OA vo Svidníku zrealizovala výstavu našej veľmi úspešnej výstavy drevených kostolov priamo v areáli školy. výstava sa stretla s veľkým úspechom vo vedení školy a tiež žiakov. Na základe toho sme pripravili novú výstavu. O nej neskôr.

Peter Kocák, náš rodák, na návšteve múzea

Nemohol sa zúčastniť otvorenia výstavy Petra Vatehu pre neodkladné povinnosti, ale využil najbližšiu možnosť navštiviť naše múzeum, aj keď vo večerných hodinách. V milom, krátkom posedení sa pochválne vyjadroval o práci svojho priateľa. Potom sa ešte ponahľal osobne podeliť s dojmami s autorom u neho doma. Pri tej priležitosti sme rozpravali aj o starej téme .....

 

Nainštalované bábiky manželov Hanuskových

Manželia Mária a Oskar Hanuskovi darovali múzeu vlastnoručne vyrobené krojované bábiky z regiónu Modry. Pri účasti na vernisáži Petra Vatehu pani Mária si chcela pozrieť svoje bábiky.

Bola spokojná, že sú s ostatnými slovenskými bábikami.

Veľa úspechov pani Mária.

Vernisáž výstavy Petra Vatehu

Dňa 13. 1. 2015 sa v mestskom múzeu uskutočnila nádherná vernisáž autorskej výstavy Petra Vatehu za účasti rodiny, priateľov, známych zo Stropkova, prešovského kraja, z Pezinka a aj z Poľska. Z Nového Targu p. Antonín Novák s manželkou a sochár Ján Stachyrák. Autor bol veľmi dojatý bohatou účasťou a s usporiadaním tejto výstavy.

Beskydský herbár – maľba a ručné práce

Už niekoľkoročná spolupráca s MNP a ich múzeom priniesla v tomto roku aj medzinárodnú súťaž zameranú na rastlinstvo v našom pohraničí. Škoda, že našu výzvu zareagovala iba ZŠ Bukovce, za čo srdečne ďakujem. Ich žiačka Alexandra Paličková za svoju prácu dostala diplom a aj triedna učiteľka. Verím, že na budúci rok tých škôl bude viac. ZŠ Bukovce ďakujem. 

Dobrá spolupráca – priateľstvo

Osobný kontakt so zástupcom riaditeľa MNP s Jackom Borkom má každý rok nejaké ovocie. Okrem muzeálnej roboty sa občas stretávame aj na netradičných stretnutiach. Na Slovensko-Poľskej hranici sme otvárali útulňu pre turistov. Určite ju mnohí zo Stropkova využijú v zlom počasí. Ďakujem p. Borkovi za jeho veľký osobný vklad do tejto akcie.

Beskydský herbár - fotografie

Táto medzinárodná súťaž ma aj fotografickú časť, ktorej sa zúčastnili žiaci gymnázia zo Stropkova z fotografického krúžku, ktorý vedie Ing. Andrej Belovežčík. Je veľmi chvályhodné, že v svojej kategórií

 

Obsadili 1. a 3. miesto. Gratulujem.

Ing. Andrej Nábožný

Krehká krása hliny

Mestské múzeum v Stropkove dňa 3. decembra otvorilo výnimočnú keramickú výstavu manželov Hanuskových z Pezinka, ktorí do hliny ukladajú krásne výjavy zo života Slovákov. Keďže pochádzajú z Pezinka veľká časť diel zachytáva prácu z hroznom. Okrem toho, sú tu práce s náboženskou tematikou.

 

Betlehemy, krížová cesta a posledná večera. Táto výstava každému pohladí dušu.

 

Ing. Andrej Nábožný

riaditeľ múzea

Mestské múzeum vystavuje Andreja Belovežčíka v Poľsku

Mestské múzeum vystavuje v Ivoniču Zdroju v galérii Pasáž kolekciu Drevená architektúra na Slovensku v chrámoch. Má to didaktický chrakter vo veľmi dobrom spracovaní a kúpeľní hostia si to zo záujmom pozerajú. Autor bol milo prekvapený a spolu s spoľskými priateľmi sme to hodnotili veľmi pozitívne. Samotný priestor galérie je veľmi vhodný a galéria si vyžiadala Andrejove práce už druhýkrat.

Poľovníctvo v paroží a dreve

V mestskom múzeu bola otvorená zaujímavá výstava mladého autora z Dukli - Poľsko, ktorý vyrezáva nielen do dreve ale aj do danieleho a losieho parožia rôzné témy, ale hlavne poľovnícke. Čo je zaujímavé, že po skončení výstavy sa táto bude rozpredávať. Už teraz sú mnohé exponáty predané.

Otvorenie výstavy – Mementá I. svetovej vojny

Krajské múzeum v Prešove zapožičalo aktuálnu výstavu tejto doby. Táto historická udalosť sa dotýkala aj nášho mesta. Bola tu poľná nemocnica a lazaret. Front bol, doslova, iba za kopcom.Vo Veľkrope, Brezničke, Potočkoch ..., kde padlo veľa ľudí. Pochovaní sú vo Veľkrope a v Stropkove. Výstavu bol otvoriť riaditeľ KM v Prešove Mgr. Lata a spoluautor výstavy JUDr. Mgr. Jurčišín

Peter Procházka – Marika Gombitová vo fotografii

Tohto roku v Stropkove je Marika Gombitová oslavovaná. Začiatkom roka dostala ocenenie mesta

a počas jarmoku jej bola venovaná výstava od autora Petra Procházku ako spomienka na jej najkrajšie roky kariéry. Výstava potrvá do jej narodenín. Pri tejto príležitosti mnohé média jej venovali slová uznania. Na túto výstavu prišiel pozrieť aj Fero Fenič. Do kroniky napísal: "Marika, vráť sa". Čo si všetci prajeme. Marika, všetko najlepšie.